ارتباطات بدون سیم - وایرلس

ارتباطات بدون سیم - وایرلس
شبکه وابرلسیکی از روشهای انتقال دیتا استفاده از رادیوهای بی سیم وایرلس ( Wireless ) و راه اندازی شبکه وایرلس است. برای اینکه بدایند شبکه وایرلس چیست در این روش اطلاعات در مبدا تبدیل به امواج رادیویی شده و به سمت مقصد فرستاده میشود. در مقصد امواج رادیویی دریافت شده مجددا تبدیل به دیتا شده و به سمت شبکه هدایت می گردد.
 
ابتدا نقاط مبدا و مقصد مورد ارزیابی قرار می گیرد. موارد متعددی در انتخاب تجهیزات و برقراری یک لینک وایرلس می بایست مد نظر قرار گرفته شود که به چند مورد آن اشاره می شود.
 
تکنولوژی بی سیم در سه دسته تقسیم بندی می گردد :
 •  شبکه وایرلس محلی داخلی
 •  شبکه وایرلس محلی خارجی
 •  ارتباطات POINT TO POINT فواصل دور
 

عوامل موثر در برقراری لینک وایرلس

فاصله بین نقاط

در سیستم وایرلس با افزایش فاصله، پهنای باند قابل دریافت بین دستگاه های وایرلس افت می کند و با هر چه بیشتر شدن این فاصله پهنای باند کمتر و کمتر می گردد تا جایی که دیگر امکان برقراری ارتباط از بین می رود. برای فواصل مختلف با توجه به پهنای باند مورد نیاز باید تجهیزات مناسب با آن برای شبکه وایرلس انتخاب گردد تا بتوان به بهره مطلوب دست یافت.
 

دید مستقیم در وایرلس

تجهیزات وایرلس برای برقرار کردن لینک نیازمند دید مستقیم هستند. بدین معنی که بین آنتن های دستگاه ها نباید مانعی وجود داشته باشد. موانع با توجه به نوع ماده بکار رفته باعث جذب کامل یا مقداری از سیگنال رادیویی شده و در نتیجه ارتباط بطور کامل قطع گردیده و یا با افت شدید پهنای باند همراه خواهد بود. برای رفع موانع شبکه وایرلس ابتدا نقاط با کمک نرم افزار مورد تحلیل قرار داده و سپس دکل با ارتفاع مناسب نصب توسط این شرکت می گردد تا دید مستقیم بین دو نقطه فراهم گردد.
 

LOS و تاثیر آن در کیفیت ارتباط رادیویی چیست؟

 
در طراحی شبکه های بی سیم، یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید همواره در نظر گرفته شود LOS (Line of Sight)    یا وضعیت دید در مسیر میان دو آنتن است.
 وجود موانع در مسیر LOS می تواند موجب از بین رفتن سیگنال رادیویی شود، به این معنی که وجود هر چیزی میان دو آنتن ممکن است مانع عملکرد صحیح شبکه شود.
 در این مقاله به مفاهیم اصلی در خصوص شرایط دید مناسب برای تعیین بهترین حالت دید در شبکه های وایرلس پرداخته شده است.
 

 برقراری شرایط مورد نیاز LOS

اولین قدم برای مرور شرایط دید، اطمینان از امکان برقراری LOS است. با احراز شرایط تعیین شده، سیستم وایرلس مناسب و صحیحی می تواند برای شبکه مورد نظر انتخاب شود.
 

به طور کلی 3 حالت برای شرایط LOS وجود دارد:

 1.   دید مستقیم (LOS): هیچ مانعی میان دو آنتن وجود ندارد.
 2.   دید نزدیک به مستقیم (nLOS): انسداد نسبی میان دو آنتن.
 3.   دید غیر مستقیم (NLOS): انسداد کامل میان دو آنتن مانند وجود ساختمان در مسیر.
 
 

تداخل فرکانسی

دستگاه های وایرلس برای انتقال دیتا از امواج رادیویی بهره می گیرند. هر موج رادیویی دیگر با فرکانس مشابه در مسیر، باعث اغتشاش و تخریب سیگنال های ارسالی در شبکه وایرلس می گردد که به آن نویز گفته می شود. نویز می تواند توسط دستگاه های وایرلس دیگر در محیط، کابل های فشار قوی برق، دستگاه های الکترو مغناطیسی و موارد مشابه ایجاد گردد که نتیجه آن قطع شدن ارتباط، قطع و وصل شدن لینک و یا افت پهنای باند گردد. برای غلبه بر نویز محیط از روش هایی مانند استفاده از دستگاه های وایرلس ،با امکان انتخاب فرکانس های متعدد، استفاده از آنتن مناسب، پیدا کردن بهترین باند خالی فرکانسی و تنظیمات دستگاه بهره گرفته می شود تا بتوان لینک را با بهترین کیفیت برقرار نمود.
 فرکانس های مجاز برای این ارتباط ۹۰۰MHz و ۲,۴GHz و ۵,۸GHz میباشد که دستگاه های با استفاده عمومی در این فرکانس ها ساخته میشوند. برای استفاده از فرکانس های دیگر اجازه سازمان تنظیم و مقررات رادیویی الزامی است.
 

امنیت در شبکه وایرلس امنیت شبکه وایرلس

استفاده از شبکه وایرلس  به این علت که از ساختمان ها و مکان های مجاور نیز امکان اتصال به آن وجود دارد نیاز به تنظیمات امنیتی و رمز گذاری دارد تا جلوی دسترسی افراد غیر به مجموعه گرفته شود. از روش های احراز هویت و رمز گذاری شبکه وایرلس می توان به WEP, WPA2 و Access List اشاره کرد.
 سیگنال های رادیویی ارسال شده به سمت مقصد، در صورتی که یک دستگاه وایرلس در مسیر قرار داده شود قابل دریافت می باشد. بدین صورت اطلاعات ارسالی و دریافتی در اختیار افراد غیر قرار گرفته و می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 برای جلوگیری از این امر شرکت های تولید کننده تجهیزات و موسسه تحقیقات و استاندارد شبکه های بی سیم از سیستم های رمز نگاری در دستگاه ها استفاده می کنند تا داده ها رمز نگاری شده و پس از دریافت رمز گشایی و مورد استفاده قرار گیرد. مورد دیگر امکان تعریف دستگاه ها برای همدیگر می باشد که دستگاهی به جز دستگاه روبرو امکان اتصال به لینک را نداشته باشد. پس از نصب لینک بسته به میزان حساسیت اطلاعات ارسالی تنظیمات مورد نیاز در دستگاه ها ایجاد می گردد تا امنیت مورد نیاز شما برقرار شود.

مراحل طراحی و اجرای شبکه های وایرلس  توسط شرکت ما:

 • مشاوره و بازدید از نقاط جغرافیایی مورد نظر
 • امکان سنجی فاصله ، اختلاف ارتفاع ، موانع سر راه و پهنای باند مورد نیاز
 • طراحی الگوی ارتباطی Point to Point یا Moultipoint
 • تشخیص منابع سخت افزاری لازم
 • طراحی کامل مستندات پروژه جهت تصویب و عقد قرارداد
 •  اجرای پروژه طبق مستندات
 •  اجرای وایرلس های شهری و بین شهری جهت ISP ها ، ISDP ها ، ادارات ، مراکز آموزش عالی و دانشگاهها
 •  اجرای ارتباط بین ساختمانهای ادارات ، مراکز دانشگاهی و شرکت ها با پهنای باند مناسب و فواصل مختلف جهت سیستمهای اتوماسیون ، اینترنت و دوربینهای مدار بسته
 •  انتقال خطوط E1 از طریق وایرلس
 •  نصب و راه اندازی انواع تجهیزات برای پوشش دهی شبکه ارتباطات سیار در نقاط دورافتاده وکارخانه ها و روستاها و ازبین بردن وکور کردن سیگنال در محیط های خاص .
 •  نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه (router -switch- dslam –cash- accounting) برای ISDPها
 •  اجرای کابل کشی Cabeling وFiber Optic
 •  نصب ، راه اندازی ، اجرای پروژه های Wireless
 •  نصب و راه اندازی انواع تجهیزات Passive , Actice
 • نصب و راه اندازی تنظیمات و فروش انواع روترها و سویچ های Ciscoو MikRotik وHuawei
 • راه اندازی MPLS، تانلینگ ،کنترل پهنای باند ،گزارشگیری از مصرف اینترنت برای سازمانها ،اینترنت هات اسپات برای شرکتها و ادارات

طراحی سایت : رسانه گستر © 2002 - 2021